Пирин спечели с 3:1 домакинството си на Спартак (Варна) в двубой от 18-ия кръг на Първа лига, който бе и последен за 2022 година. Радослав Цонев заби две попадения в 13-ата и 34-ата минута, но Родни Антуи вкара гол и върна “соколите” в двубоя (38′). През второто полувреме обаче Мартин Смоленски сложи точка на спора (55′), оформяйки и крайния резултат. Така Пирин записа втори успех от началото на сезона и първи под ръководството на Христо Янев.

Пирин започна малко по-настъпателно двубоя и още в 36-ата секунда Преслав Йорданов отправи слаб шут към вратата на Дичевски. Лошите новини за Христо Янев обаче дойдоха в 3-ата минута, когато Андрей Йорданов се сблъска лошо с футболист на Спартак и изпита болки в областта на кръста.

В 8-ата минута Здравко Димитров и Родни Антуи комбинираха добре, а българинът опита шут от границата на наказателното поле, който обаче излезе в аут.

В 13-ата минута Пирин получи правото да изпълни пряк свободен удар от доста удобна позиция, след като Преслав Йорданов бе спънат пред наказателното поле малко по-рано. С изпълнението се нагърби Радослав Цонев, който отправи прекрасен изстрел и остави безпомощен Иван Дичевски – 1:0.

В следващите десетина минути двубоят бе равностоен. В 24-ата минута обаче гостите можеха да изравнят резултата с едно от най-добрите си положения. Мехмед Сабри центрира добре отдясно към наказателното поле, а след това топката бе отклонена. Така тя дойде удобна на Здравко Димитров, който от границата на вратарското поле прати кълбото право в тялото на вратаря на Пирин.

В 34-ата минута влезлият като резерва Вячеслав Велев центрира отдясно, Дичевски скочи, за да избие, но топката попадна в Ради Цонев, който пое добре и прокара топката под плонжа на стража за 2:0.

В 38-ата минута Спартак се върна в двубоя. Дълъг пас от позволи на Родни Антуи да развие скоростта си от малък ъгъл да се разпише с плътен шут.

Второто полувреме започна с натиск на Спартак, който обаче не доведе до нищо опасно пред вратата на Пирин. Така се стигна до 55-ата минута, когато Вячеслав Велев центрира по земя отдясно, Дичевски се протегна и изби, но и този път, както при втория гол, топката попадна на крака на футболист на Пирин. Мартин Смоленски бе играчът, който се намираше на точното място в точния момент и безпроблемно вкара на опразнената врата – 3:1.

В 60-ата минута Бодуров засече центриране от корнер с глава, но за негово нещастие прати кълбото в напречната греда.

В 68-ата минута Пирин вкара нов гол, дело на Преслав Йорданов, който обаче бе отменен заради засада. 4 минути по-късно Спартак също вкара, но попадението обаче не бе отчетено заради засада на Родни Антуи.
С тази победа Пирин се изкачва едно място по-нагоре и изпреварва Хебър на 14-ата позиция заради по-добра голова разлика. И двата тима са с актив от 12 точки, а тимът от Пазарджик все още не е изиграл своята среща.

СЪСТАВИ
Пирин: 12. Максим Ковальов, 38. Александър Дюлгеров, 5. Николай Бодуров, 20. Чебраилс Макрецкис, 45. Христофор Хубчев, 73. Венцислав Бенгюзов, 10. Славчо Шоколаров (90+1-15.Любомир Тодоров), 17. Радослав Цонев, 18. Мартин Смоленски (90+1 – 6.Юлиян Попев), 11. Андрей Йорданов (6-19.Вячеслав Велев), 9. Преслав Йорданов (78-29.Станислав Костов).

Спартак: 21. Иван Дичевски, 9. Мехмед Сабри, 19. Никола Борисов, 25. Пламен Димов, 6. Емануел Моура, 11. Виктор Митев, 30. Божидар Васев, 77. Румен Руменов, 8. Ивайло Климентов, 47. Родни Антуи, 33. Здравко Димитров.